Region Jämtland Härjedalen
Musik

Mendelssohns violinkonsert

2025Turné i länet

15 år av musik - Mendelssohns violinkonsert i ny tappning.

I år är det 15 år sedan Nils-Erik Sparf och Matti Andersson inledde sitt duosamarbete. De firar det med att åka på turné under 2024/2025, med musik av bland andra Felix Mendelssohn.

På repertoaren har de med sig Medelssohns högt älskade violinkonsert i e-moll från 1844. Vid endast 35 års ålder komponerade Mendelssohn den här fantastiska musiken som så många tagit till sitt hjärta. Sparf och Andersson spelar den i en version för fiol och dragspel. Arbetet med verket inleddes 2019 då de spelade tredje satsen på en liten familjär konsert i Gammelstugan på Sparfgården i Backa utanför Rättvik. Första satsen sjösattes hösten 2023 och nu under våren 2024 har arbetet med andra satsen blivit klart och det är dags att sammanfoga de tre satserna till en hel konsert.

Medverkande:

Nils-Erik Sparf, fiol
Matti Andersson, dragspel

Om Nils-Erik Sparf

Nils-Erik Sparf har varit konsertmästare i Kgl. Filharmoniska Orkestern i Stockholm, Uppsala Kammarsolister och Uppsala Kammarorkester. Han är primarie i Drottningholms Barockensemble och verksam som solist och kammarmusiker över hela världen. Nils-Erik finns representerad på ett stort antal inspelningar och han har erhållit flera utmärkelser, som Expressens musikpris Spelmannen, medaljen Pro Musica Antiqua och Hugo Alfvén-priset. Sedan 1992 är han ledamot av Kgl Musikaliska Akademien och har erhållit medaljen ”Litteris et Artibus” av kung Carl XVI Gustaf samt 2013 Kungliga Musikaliska Akademiens Interpretpris.

Om Matti Andersson

Matti Andersson är utbildad musiker och musiklärare vid musikhögskolorna i Göteborg och Stockholm. Musikerutbildningen avslutades 2014 med en Konstnärlig Masterexamen i musik med inriktning på accordeon. Matti har ofta anlitats som konsult och föredragshållare på olika musikinstitutioner runt om i Sverige. Han spelar regelbundet med Nils-Erik Sparf, har varit medlem i Lars Hollmers konstellation Utsikter i sex år samt medverkat som solist i många olika sammanhang. År 2002 startade han musikklasser på Lundellska skolan, Skrapan, i Uppsala.

Speltillfällen

  • Tisdag 06 maj kl 19.00 Skucku Bygdegård, Svenstavik Biljetter/kontakt: förboka genom Irene Nordin tel. 073-085 10 49
  • Onsdag 07 maj kl 18.00 Gäddede bibliotek Biljetter/kontakt: 0672-41 67 13
  • Torsdag 08 maj kl 18.00 Strömsunds bibliotek Biljetter/kontakt: 0670-162 75
  • Fredag 09 maj kl 19.00 Stockesalen Stocke Titt, Frösön Biljetter: www.tickster.com Arrangör: KlubbSAM
Visa fler tillfällen

INFÖR DITT BESÖK

Turnén arrangeras av Estrad Norr tillsammans med lokala arrangörer runt om i länet. Biljettförsäljning sker genom arrangören och skiljer sig därför åt beroende på spelplats.

Tillgänglighet

Använder du rullstol eller permobil och har frågor om rullstolsplatser och tillgänglighet, kontakta ansvarig lokal arrangör.

Kontakt

Mattias Olsson, producent,
072 - 213 48 74
mattias.1.olsson@regionjh.se

 

Foto: Jörgen Sälde

Foto: Jörgen Sälde